За ініціативи голови обласної ради Володимира Ширми 3 жовтня у прес-центрі обласної ради відбулась нарада із керівниками інтернатних установ області.
Участь у нараді також взяли перший заступник голови обласної ради Сергій Крамаренко, заступник голови облдержадміністрації Ярослав Лагута, заступник прокурора Житомирської області Віталій Мякішев, директор департаменту праці, соціальної та сімейної політики облдержадміністрації Юрій Прокопець та ін.
Як зазначив Володимир Ширма, поштовхом до скликання наради стали два прикрих випадки за останній місяць: «По-перше, це ситуація з КУ «Тетерівський дитячий будинок-інтернат», а другий випадок – це по закладу у смт Довбиш».
«Щодо ситуації в Тетерівці – ці речі недопустимі, - зазначив голова обласної ради в ході наради, - і якщо керівник винен, він відповідатиме.»
А ось у Довбиші ситуація неоднозначна. Нагадаємо, що у Довбиському психоневрологічному інтернаті відбулась зміна режиму, відділення закритого типу стало відкритим . Ці зміни відбулись після перевірки працівниками прокуратури, які знайшли порушення законодавства у роботі закладу. А саме, тримання у закритому відділенні людей, які судом не визнані недієздатними. Зазначимо, що мова йде про майже три десятки пацієнтів, які мають психічні розлади, з проявами агресії, а 12 з них потрапили сюди після скоєння важких злочинів - убивств чи зґвалтувань.
В результаті ці люди тепер вільно пересуваються територією інтернату та селищем, наражаючи при цьому людей на небезпеку.
Отож, за підсумками наради було вирішено створити робочу групу у складі представників ГУ НП в Житомирській області, прокуратури, управління охорони здоров’я, департаменту праці, соціальної та сімейної політики облдержадміністрації та депутатів обласної ради. «Спільним розпорядженням з головою ОДА ми цю групу впродовж двох днів створимо. Вона має невідкладно напрацювати шляхи вирішення даної проблеми з урахуванням наших можливостей, законодавчих аспектів», - зазначив у підсумку Володимир Ширма.
Також голова обласної ради наголосив, що в області працює 8 установ такого типу як КУ «Довбиський психоневрологічний інтернат» , тож вкрай важливо вже зараз почати працювати над тим, як не наражати на небезпеку персонал закладів та жителів населених пунктів в таких умовах.
Додамо, що заступник прокурора області роз’яснив, що психоневрологічні інтернати, яких в області налічується 9, функціонують на підставі Закону України «Про психіатричну допомогу та «Типового положення про психоневрологічний інтернат», затвердженого Постановою Кабміну від 14.12.2016 та відносяться до категорії закладів соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади. «Ні законодавство, ні Типове положення не передбачає будь-якого обмеження або позбавлення волі осіб, які перебувають у психоневрологічних інтернатах», - підкреслив Віталій Мякішев.
Разом із тим, на час перевірки, у порушення вимог ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ст. ст. 29, 33 Конституції України, ст. ст. 4, 25 Закону України «Про психіатричну допомогу», 16 підопічних утримувалися у корпусі № 9, на вікнах та дверях якого встановлені металеві грати із замками, що є обмеженням волі осіб.
Заступник прокурора області Віталій Мякішев також повідомив журналістам, що не відповідає дійсності розповсюджена у ЗМІ інформація про те, що усі особи, які перебувають на лікуванні в інтернаті та утримувалися у 9-му корпусі - засуджені «за страшні злочини». Насправді із 16 - лише одна особа була засуджена більше 20 років тому (вирок від 07.03.1997) за фактом умисного знищення або пошкодження державного або колективного майна до 1 року позбавлення волі з іспитовим строком на 1 рік. А решта 15 підопічних взагалі до кримінальної відповідальності не притягувалася.