22 січня у Житомирському центрі розвитку місцевого самоврядування, створеного Програмою «U-LEAD з Європою» та Мінрегіоном України, розпочався триденний тренінг «Планування поводження з твердими побутовими відходами на регіональному та місцевому рівнях», який організовує Програма «U-LEAD з Європою» для фахівців громад Житомирщини.
Навчання передбачає вивчення необхідності створення Місцевого плану дій з управління твердими побутовими відходами, дослідження утворення ТПВ та їх морфологічного складу, також обговорення потенційних альтернатив щодо збирання відходів та роль аналізу різних варіантів та інші аспекти поводження з ТПВ.
«Програма «U-LEAD з Європою» передає потужний досвід країн ЄС у сфері поводження з твердими побутовими відходами фахівцям об’єднаних громад. І сьогодні ми можемо приймати рішення, які дозволять сміття перетворити на ресурс, що приносить гроші», - вважає Василь Невмержицький, директор Житомирського Центру.
Учасники тренінгу представляють 11 громад Житомирщини, яких відібрали у листопаді 2018 року для участі у пілотному проекті «Покращення якості послуг у сфері управління відходами на муніципальному рівні в ОТГ». Протягом 2019 року фахівці з Олевської, Білокоровицької, Овруцької, Ушомирської, Городницької, Червоненської, Лугинської, Ємільчинської, Любарської, Корнинської та Брусилівської ОТГ пройдуть цикл навчань з формування нової політики поводження з ТПВ.
«Європейці дивляться на сміття, як на одну із можливостей організації бізнесу. Переробка, логістика, транспортування, зберігання – це все елементи, які дозволяють заробляти гроші й паралельно розв'язувати проблему ТПВ. На наших навчаннях ми детально розбиратимемо приклади наших сусідів і формуватимемо рішення для громад», - Сергій Пономарьов, регіональний координатор проекту.
2-6 лютого за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» команда фахівців громад з Житомирської, Волинської та Дніпровської областей відвідають Словенію в рамках міжнародної навчальної поїздки «Ефективне поводження з відходами». Програма візиту передбачає знайомство із системою поводження з ТПВ Словенії, відвідини об’єктів компаній зі збору та перероблення сміття та спілкування із громадами.
«У Любарській громаді складна ситуація зі збором та вивезенням сміття. Говорити про перероблення взагалі не приходиться. Тому навчання фахівців та обмін досвідом це перший і необхідний крок», - наголошує Валентина Андрощук, депутат Любарської селищної ради.