Після реформування первинної ланки будуть продовжуватися зміни на вторинному рівні.
На що потрібно звертати увагу при реформування, обговорили, 24 квітня, голова ОДА Ігор Гундич, голова обласної ради Володимир Ширма та заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.
«Продовжуємо працювати над стратегічно важливими для реформи об’єктами – Центр вертебрології, обласна лікарня, реанімаційне відділення, онкодиспансер, обласна дитяча лікарня. На черзі – створення сучасного диспетчерського пункту швидкої допомоги. Тільки за минулі декілька років в обласній лікарні нам вдалося відкрити 7 сучасних відділень, вже незабаром – ще один ангіограф та відділення реанімації. Це реальне наближення якісних медичних послуг до людей», – наголосив Ігор Гундич.
За словами керівника області, вже після завершення реформи децентралізації, на місцях буде чіткіше розуміння, які медичні напрямки залишити, а яких достатньо буде на вторинному і третинному рівні, куди спрямовувати кошти.
«Сьогодні нашою метою є розказати про 2020 рік, як все працюватиме, що потрібно зробити. Вже є розуміння, як реформувалася первинна допомога, принцип схожий, хоча десь буде і складніше. При реконструкціях, закупівлі обладнання необхідно повторювати маршрут пацієнта, і направляти туди кошти, де вони найбільше потрібні для надання послуг», – зазначив Павло Ковтонюк.
«Житомирська область увійшла до п’ятірки областей, які успішно справились з реформуванням первинної ланки охорони здоров’я. У населення є розуміння досвіду реформи первинної медичної допомоги, в області достатньо високий рівень укладення договорів із сімейними лікарями. Але з наступного року розпочнеться реформування на інших рівнях медичної допомоги. Зокрема, вторинна і третинна ланки переходитимуть на нову модель фінансування, коли для надання медичних послуг «гроші підуть за пацієнтом». Тому тут треба ще працювати», - розповів Павло Ковтонюк.
Окремо зупинились посадовці на автономізації комунальних медичних закладів. Як зазначив голова обласної ради Володимир Ширма, в області більшість комунальних закладів охорони здоров’я вже пройшли цей процес.
«На сьогоднішній день 2 обласні заклади і 19 районних закладів вже пройшли автономізації. На поточну сесію, яка відбудеться 23 травня, вже підготовлено проекти рішень щодо 10 обласних закладів та 3 заклади в процесі підготовки. Залишаються ще 8 закладів. Тобто фактично всі обласні комунальні заклади пройдуть автономізацію», - наголосив Володимир Ширма.
Заступник міністра вважає, що автономізація комунальних закладів по своїй суті є корисною.
«Автономізація передбачає, що лікарні набувають статусу некомерційного комунального підприємства, і керівники матимуть можливість самостійно приймати рішення у в господарських і управлінських справах. Наразі лікарні працюють як бюджетні установи і фінансуються з бюджетів. Їх керівники не мають свободи рішень і керуються наказами згори. Перетворення лікарень на комунальні підприємства дозволить розширити права медичних закладів», - розповів посадовець.
Водночас усі посадовці погоджуються з тим, що без завершення децентралізації, яку Житомирщина пройшла на 70%, успішно провести реформу охорони здоров’я неможливо.