Про стан видачі посвідчень батьків і дитини з багатодітної сім’ї та підготовку матеріалів про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» йшла мова під час засідання колегії департаменту сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації, у якому взяв участь т. в. о. голови облдержадміністрації Ярослав Лагута.
Як зазначила доповідач з цього питання – провідний спеціаліст відділу молодіжної політики управління молодіжної політики та організаційної роботи департаменту Ольга Карпенко, видачу посвідчень проводять структурні підрозділи у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрацій.
В області проживають 12 563 багатодітні сім’ї. Всі родини отримали пільги на житлово-комунальні послуги, медичне обслуговування, здобуття вищої освіти, оздоровлення, проїзд у транспорті. За аналітичною інформацією та оперативними даними райдержадміністрацій і міськвиконкомів, за 10 місяців поточного року видано 14 тисяч 671 посвідчення батьків і 33 тисячі 764 посвідчення дітей із багатодітних сімей. Ольга Карпенко повідомила, що в ряді адміністрацій зафіксовані порушення терміну подачі звітів і заповнення форм посвідчень, а також виявлено недостовірність даних щодо залишку та видачі посвідчень.
Що стосується документів щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», що також входить до компетенції відділів у справах сім’ї, молоді та спорту, то їх проходження від міської, сільської ради до видання Указу Президента України про присвоєння триває не менше року залежно від якості оформлення документів.
Станом на 18 листопада 2014 року до департаменту надійшло 133 справи щодо присвоєння цього почесного звання, підготовлено та направлено до комісії облдержадміністрації з питань нагородження 122 справи, з них 32 справи повернуті на доопрацювання, що свідчить про низьку якість підготовки матеріалів. Під час засідання зазначалося, що якісно готуються та практично без зауважень надходять документи від Брусилівської, Малинської, Овруцької, Попільнянської, Романівської райдержадміністрацій і Коростенського та Житомирського міськвиконкомів.
Ольга Карпенко повідомила, що процедура присвоєння звання потребує додаткових доопрацювань і в середньому триває 1-2 роки. З цього приводу Ярослав Лагута звернув увагу на те, що зазвичай звання «Мати-героїня» отримують жінки у поважному віці і держава та суспільство визнають їхні заслуги трохи запізно. «За пакетом документів ми повинні бачити конкретну людину, конкретну родину. Ми маємо подумати, як пришвидшити процес проходження документів», – зауважив Ярослав Лагута.
У 2014 році почесне звання України «Мати-героїня» присвоєно 168 жінкам області.