Виставка творчої родини Галини Шумило та Семена Тлустого їздить по Україні – митці розповідають, що нині мають бажання показати цей жанр мистецтва в усіх обласних центрах нашої держави. Житомир став 10-им містом, до якого завітала виставка з 463 дерев’яних забавок, які презентували в Літературно-меморіальному музеї ім. В.Г.Короленка. За словами митців, вони вже мають закордонні домовленості про популяризацію у світі етнічної української іграшки.
Цей жанр мистецтва виник у 17 ст. на території сучасного Яворівського району Львівської області, каже митець Семен Тлустий:
"Родовід забавочки тої починається з 17 століття. Вона народилася під кордоном сучасної України, а тоді та територія була в складі Австро-Угорщини. Потім була під Польщею, далі під Радянським Союзом, а тепер вже і Україна є". Забавки не є звичайними статичними фігурками – деякі іграшки можна використовувати як свисток, інші є дерев’яними музичними інструментами. Популярністю користуються іграшкові коники на колесах, які витримують вагу навіть дорослої людини. Чимало екземплярів можна використовувати як дитяче брязкальце. Цікаво, що такий вид іграшок є абсолютно безпечним для дитячого здоров’я. Роблять іграшки з дерева осики, яке, за повір’ям, відганяє лихо, а розмальовують – безпечними фарбами в техніці розпису "вербівка", розповідає майстриня Галина Шумило: "Це іграшки, якими гралися наші бабусі, дідусі, прабабусі. Це іграшки з дитинства минулих поколінь, які ще пам’ятають трошки старші, а тепер вже і діти. Хочемо, щоб діти повернулися не до пластику, не до хімії, а до дерева. До дерева, яке наділяє теплом, яке притягує дітей своїм візерунком, колористикою, барвистикою".
Митці кажуть, що навчитися цьому виду мистецтва неважко, головне – мати любов до своєї справи:
"Для вирізання іграшок потрібні певні навики, тому що зі станком потрібно обходитися обережно, але малювати не є чимось важким. Це треба любити. А пензлик, коли потрапляє в дитячі або дорослі руки, стає "чарівним", і ніби сам малює".
Відзначимо, що після перегляду майстерно виготовлених експонатів виставки усі бажаючі змогли взяти участь у майстер-класі і власноруч виготовити яворівську забавку.
5 березня 2025 року міськвиконком Житомирської міської ради затвердив Порядок проведення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян на міських автобусних маршрутах ...
25 березня житомиряни стали свідками того, як ремонтники ліквідовують яму з водою на перехресті вулиць Покровської та Грушевського, засипаючи її зрізаним асфальтом...