До участі в ньому долучилися голови об'єднаних територіальних громад, підприємці, інвестори, очільники профільних установ та громадських організацій, міські голови та голови райдержадміністрацій. Головна мета – спільно обговорити та напрацювати шляхи розвитку нашого регіону. "Форум має показати нам ті можливості та ресурси, які дозволять перейти від політики "проїдання" до проектів розвитку, які закладають основу економічного зростання", – каже директор Житомирського центру розвитку місцевого самоврядування Василь Невмержицький:
"Якщо сьогодні розвивається об’єднана територіальна громада, розвивається район, то розвивається, в цілому, регіон. Ми сьогодні ставимо собі за ціль, щоб ті об'єднані територіальні громади, котрі об'єдналися в 2016/2017 роках, почали інтенсивно розвиватися. Особливо в плані залучення інвестицій – як внутрішніх, так і зовнішніх. Сьогодні ми говоримо про розвиток бізнесу – підтримку малого та середнього бізнесу, а особливо – фермерських господарств на селі, розвиток сільгоспкооперативів, енергоефективність, енергозбереження, співробітництво об'єднаних територіальних громад і державно-приватне партнерство".
При всіх своїх можливостях Житомирщина має значний нереалізований інвестиційний потенціал, додає один з експертів Форуму – радник з питань планування та координації регіонального розвитку групи радників з впровадження державної регіональної політики програми U-LEAD з Європою Василь Федюк. Інвестиції – це та сфера, яка потребує постійного нарощування в плані залучення, а для цього потрібно системно підходити до пошуку інвесторів:
"Про Житомирщину мало інформації і в українському просторі, що й говорити про міжнародні інформаційні джерела. Найперше, що потрібно зробити – посилити інформаційну присутність Житомирської області в інвестиційному просторі – і національному, і міжнародному. Тут має бути системна робота, має бути створений інвестиційний портал, який буде вестися українською та англійською мовами і де буде висвітлюватися інформація про інвестиційний потенціал і ресурси Житомирщини. Має бути створена професійна команда, яка на такому ж професійному рівні займатиметься залученням інвестицій. Наприклад, на Житомирщині зараз формується Агенція регіонального розвитку, яка, в тому числі, повинна займатися, і питаннями залучення інвестицій. Ну і багато інших кроків, які необхідно буде зробити, але це вже в процесі майбутньої діяльності. І ми готові допомагати житомирянам реалізувати свій потенціал".
На сьогодні в Україні є регіони, які не відзначаються кращим від Житомирщини інвестиційним потенціалом, але, разом з тим, змогли залучити значно більше інвестицій, зауважує Василь Федюк:
"Взяти, до прикладу, Івано-Франківську область – при фактично однаковій території і кількості населення там близько 850 мільйонів доларів іноземних інвестицій. В той час на Житомирщині – лише 226 мільйонів. У місті Івано-Франківськ майже 2 тисячі доларів іноземних інвестицій на одного жителя, Житомир – близько 300 доларів. Така диспропорція пов’язана не із тим, що різні інвестиційні можливості і потенціал, а просто по-різному ставляться до роботи із пошуку і залучення інвестора".
Саме ці питання – як знайти інвесторів, як найкраще підготувати інвестиційний ресурс для залучення зовнішніх інвестицій; як задіяти внутрішні можливості і ресурси – і обговорювали учасники Форуму. Окрім теорії, працювали і над практичними аспектами, результатом чого стала Дорожня карта регіонального розвитку Житомирщини. Відзначимо, що організатори заходу – Житомирський центр розвитку місцевого самоврядування та Агенція регіонального розвитку Житомирської області – планують у подальшому проводити такі Форуми щорічно.