Міський голова Житомира Сергій Сухомлин, депутати міської ради та представники приміських ОТГ завітали до Словенії, щоб подивитися, як там працюють сміттєпереробні підприємства. За два дні делегація відвідала три сміттєпереробних центри, а також завод з термічної переробки RDF (пального, отриманого з відходів).
Про це міський голова Житомира розповів під час свого брифінгу 18 квітня.
«Ми хотіли подивитися на процес, ознайомитися з технологією і вибрати модель, яка може працювати в нас. Але ми, як і словенці, не можемо собі дозволити витрачати на будівництво сміттєпереробного заводу десятки мільйонів доларів. Раніше ми спілкувалися з представниками польських, німецьких компаній, арабськими фондами. Озвучувалися захмарні цифри – 80-90 млн євро. Польські компанії починали з 35 млн євро. Мова йшла про повністю автоматичну систему. Але в нас є своя специфіка – виразна сезонність відходів. Морфологія сміття різко змінюється, тож переналаштування автоматичних ліній коштує дуже дорого і не дає тієї якості, яку дає напівручна система. Та й вартість будівництва такого заводу в кілька разів дешевше – приблизно 10 млн євро»,– зазначив Сергій Сухомлин.
За його словами, озвучувати точні дати зарано, але будівництво такого заводу займає 2-3 роки.
«Будівництво займає приблизно 2-3 роки з моменту виділення підходящої земельної ділянки. Нині ми розглядаємо три варіанти. Депутати міської ради виділили гроші на розробку техніко-економічного обґрунтування. Як тільки воно буде готове, можна переходити до проектування. Щодо фінанасування самого проекту, ми вже спілкувалися з представниками Міжнародної фінансової корпорації (IFC) при Світовому банку. Вони раніше не працювали з муніципалітетами України, але готові спробувати попрацювати у Житомирі і надати кредит», – повідомив міський голова.
Також у рамках візиту члени делегації відвідали багатофункціональний спортивний центр, який вміщує до 6000 глядачів, і подивилися нові очисні споруди, що були збудовані впродовж останніх двох років.
«Було цікаво подивитися, бо саме словенська компанія ESOTECH виграла тендер на будівництво очисних споруд у Житомирі за кошти Світового банку, і вже у 2020, згідно з контрактом, вони повинні бути введені в експлуатацію», – розповів Сергій Сухомлин.