29 серпня, в Центральній міській лікарні № 1 відбулася прес-конференція з питань проведення міжнародних клінічних досліджень щодо хронічного кашлю.
Іван Вишнивецький – голова української асоціації клінічних досліджень, керівник науково-дослідницького центру ЦМЛ №1 розповів, що кашель є однією із головних причин звернення пацієнтів до лікаря:
«Крім того, він є симптомом багатьох різних захворювань, і не тільки органів дихання. За статистикою близько 12% дорослого населення страждають на дуже тривалий (хронічний) кашель. Цей діагноз є проблемою для суспільства ще й тому, що встановити його причину і підібрати ефективне лікування - складне завдання для лікарів. Нерідко справжня причина кашлю залишається невстановленою, а пацієнти не отримують належної допомоги. Вже розроблені препарати нової ери із кращим лікувальним потенціалом, на які покладають багато надій. Ефективність і безпечність одного із них планується довести в масштабному міжнародному клінічному дослідженні за участі близько 1300 пацієнтів з усього світу».
Центральна міська лікарня №1 м. Житомир увійшла до переліку 12 медичних закладів в Україні, що затверджений МОЗ України для проведення міжнародного клінічного дослідження для пацієнтів, які страждають на хронічний кашель.
Про це під час прес-конференції повідомила начальник управління охорони здоров’я Марія Місюрова.
«Протягом 12 місяців пацієнтам будуть проводитися всі необхідні діагностичні дослідження (аналізи крові, рентгенографія або комп’ютерна томографія легень, ЕКГ, спірометрія та інші) і вони отримуватимуть безкоштовне лікування новітніми препаратами згідно міжнародних стандартів», - сказала посадовець.
Головний лікар ЦМЛ №1 Володимир Мордюк розповів, як відбирають пацієнтів для участі у програмі:
«Для участі у програмі відбираються пацієнти з тривалим (більше 1-го року) кашлем, без звички тютюнопаління. Звертатися потрібно до консультативно – лікувального відділення «Науково-дослідницький центр» ЦМЛ № 1 за попереднім записом. За декілька місяців поточного року десятки пацієнтів, які звернулися за допомогою, вже отримали повний або майже повний регрес кашлю і значне поліпшення якості життя».
Довідково:
Що таке клінічні дослідження?
Міжнародні клінічні дослідження – це науково-медична діяльність, мета якої – довести, що новий лікарський засіб є кращим, ніж існуюче на сьогоднішній день стандартне лікування.
Чому люди всього світу шукають можливість стати учасниками клінічних досліджень?
Тому, що:
1) дуже добре обізнані про те, що таке «міжнародні клінічні дослідження» і яку користь для здоров’я можна від них отримати;
2) знають, що в клінічному дослідженні будь-які інтереси пацієнтів завжди максимально захищені і стоять вище інтересів науки.
3) знають, що, беручи участь в дослідженні, вони отримують допомогу на порядок краще, ніж звичайні пацієнти, навіть в умовах розвиненої медицини.
4) в економічно розвинених країнах держава популяризує і підтримує участь пацієнтів у клінічних дослідженнях.
Українське законодавство стосовно клінічних досліджень повністю відповідає міжнародному, і регламентовано такими нормативними актами:
Гельсінська декларація «Етичні принципи медичних досліджень за участю людини у якості об’єкта дослідження» розроблена Всесвітньою медичною асоціацією (1964-2013) та ратифікована Верховною Радою;
Основи законодавства України про охорону здоров’я;
Закон України «Про лікарські засоби»;
Наказ МОЗ України від 23.09.2009 № 690 «Про затвердження Порядку проведення клінічних випробувань лікарських засобів та експертизи матеріалів клінічних випробувань і Типового положення про комісії з питань етики»,
Настанова «Лікарські засоби. Належна виробнича практика» (Наказ МОЗ України від 16.02.2009 № 95 «Про затвердження документів з питань забезпечення якості лікарських засобів» ).