7 грудня о 14:00 в м. Житомир відбулися спільні тренування щодо порядку дій та взаємодії Управління ДСНС Житомирщини із ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» у разі виявлення радіоактивних та небезпечних хімічних речовин на об’єктах із масовим перебуванням людей.
Згідно тактичного задуму під час ремонтних робіт у підвальному приміщенні загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 обласного центру виявлено невідомий предмет, що містить на собі маркування радіоактивних матеріалів. В порядку визначеної взаємодії проводиться інформування органів влади та відповідних спеціалізованих служб, а адміністрацією школи приймається рішення провести евакуацію учнів та припинити навчально-виховний процес.
На місце події прибувають відповідні виконавчі органи міської ради, представники Нацполіції, ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України», а також відділення радіаційної та хімічної розвідки аварійно-рятувального загону спецпризначення Управління ДСНС в області. Ними проводиться первинне обстеження місця виявлення підозрілого предмету за допомогою дозиметра-радіометра і наявність радіоактивного матеріалу підтверджується. До того ж, під час даного обстеження виявляються ще дві ємності, що містять на собі маркування хімічно небезпечних речовин – ймовірно ртуті. Одна з них частково пошкоджена та містить видимі ознаки розливу. За результатами проведених досліджень встановлюється, що гранично допустима концентрація парів ртуті дещо перевищує допустимі норми.
Відділенням радіаційної та хімічної розвідки проводяться роботи з демеркуризації і зібрану механічним способом ртуть передається місцевим органам виконавчої влади, які в подальшому проводять роботу щодо передачі на утилізацію організації, що має відповідну ліцензію.
Фахівці ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводять радіологічного обстеження місця виявлення підозрюваного об’єкта, під час якого здійснюється вимірювання потужності експозиційної дози гамма-випромінювання, перевіряється наявність поверхневого радіоактивного забруднення.
Після вилучення ємності із ртуттю та документального оформлення проведених робіт проводяться контрольні аналізи на вміст парів ртуті у повітрі і інших приміщеннях навчального закладу. Експлуатація ж об'єкта після завершення робіт може бути здійснена тільки з дозволу місцевих органів виконавчої влади.
Підсумовуючи захід, керівник тренування дав позитивну оцінку взаємодії всіх задіяних сил та засобів і зазначив, що мета навчань в цілому була досягнута у повному обсязі.