03 березня житомирський школяр Ілля Сидорчук з проєктом отримання енергії від водоспадів посів друге місце у Всеукраїнському конкурсі Еко-Техно Україна та отримав право представляти Україну на міжнародному конкурсі в США.
Про це Суспільному розповів наставник Іллі – керівник гуртка "Основи науково-технічної діяльності" Житомирського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді Анатолій Шубін.
За його словами, Ілля Сидорчук увійшов до трійки призерів з України, які презентуватимуть свої винаходи у США. Ілля захищатиме установку отримання електрики від водоспадів.
"Є такі пластинки, які називаються п'єзоелементами, – розповідає Анатолій Шубін. – Коли на них натискати, стукати, деформувати, вони здатні виробляти електричний струм. Першочергово у нас була ідея отримувати електроенергію від пральної машинки. Коли вона працює, відбувається певна вібрація. Поклавши килимок під неї, ми могли отримувати електричний струм. Коли ми почали досліджувати цю тему, то побачили, що такий килимок вже існує. Тому виникла інша ідея – отримати енергію від водоспаду".
Свої випробування винахідники проводили на водоспаді біля житомирської греблі.
"Килимок, який зробив Ілля, ми клали на невеличкому водоспаді на житомирській греблі, – розповідає Анатолій Шубін. – Коли потік води падав з висоти, а там вона півтора метра, то установка показувала, що виробляється електричний струм. Це демонстрував світлодіод, який світився. Фактично потенційна енергія води перетворювалася в електричну".
Автор проєкту Ілля Сидорчук розповів, що метою його дослідження було відшукати економне та екологічно безпечне джерело енергії від водоспадів для освітлення території біля них.
"Спочатку ми створили схему установки, а потім і її діючу модель. За допомогою досліджень переконалися, що вона працює. Ми дослідили, що енергії води достатньо для світіння світлодіода від п'єзоелемента. На греблі перевірили працездатність установки на практиці. Потім визначили, скільки вона виробляє вольт та ампер електроенергії, і чи засвітиться світлодіод без акумулятора на водоспаді. Все вдалося".
Ілля Сидорчук каже, що на підставі проведених експериментальних досліджень виявили, що цей спосіб отримання енергії є дієвим, недорогим та екологічно безпечним.
"Виробляти енергію таким способом можна цілодобово через постійний потік води з водоспаду, – каже Ілля Сидорчук. – На території України достатньо водоспадів, тому цей метод є перспективним як вид отримання альтернативної енергії. Відтак території біля водоспадів можна освітлювати без проведення ліній електромереж".
Цей проєкт Ілля Сидорчук презентуватиме англійською мовою на міжнародному конкурсі у США. Школяр каже, що його винахід зацікавив журі, мабуть, тому, що водоспади є у всьому світі і цю ідею можна впроваджувати всюди.