Безцінний архів краєзнавця Георгія Мокрицького: куди зникли карти і рукописи? » Новини Житомира
 
 


Безцінний архів краєзнавця Георгія Мокрицького: куди зникли карти і рукописи?

Автор: news_maker від Сьогодні, 16:52, переглядів: 1


Карти-схеми, плани Житомира середини ХІХ — початку ХХ століття, мапа 1781 року і картотека історика, письменника і краєзнавця з Житомира Георгія Мокрицького зникли.

Про це Суспільному розповів краєзнавець, історик Руслан Кондратюк.

За його словами, місцеві краєзнавці шукають робочі матеріали наукової спадщини Георгія Мокрицького, автора кількох сотень книжок, статей та досліджень історії Житомирської області.

Руслан Кондратюк розповів, що найбільш цінні матеріали зникли з офісу Георгія Мокрицького після його смерті у грудні 2021 року.

"Основна частина архіву, яка зникла, — найцінніша, — це його карти, карти-схеми, унікальні плани Житомира середини ХІХ — початку ХХ століття, мапа 1781 року, унікальна картотека, яку Мокрицький збирав десятки років. Картотека на понад 2 тисячі персоналій. Також комп’ютер, у якому всі зверстані книги", — розповів Руслан Кондратюк.

Частину історіографічних матеріалів після смерті Георгія Мокрицького Руслан Кондратюк передав до Державного архіву у Житомирській області. За його словами, це було у лютому 2022 року.

"Фонд видавництва "Волинь" — це рукописи, матеріали книжок, які Мокрицький видавав, краєзнавча література. Кожна книжка — окрема справа. Якщо велике видання, то там по 3-4 справи", — сказав Руслан Кондратюк.

Директор Державного архіву у Житомирській області Ігор Слобожан розповів, що історично цінних документів, над якими працював Георгій Мокрицький та його колеги, в архіві немає.

"Фонд особового походження Георгія Павловича Мокрицького у Державному архіві Житомирської області не створювався, документів на державне зберігання не приймалося. Є частина документів, над якими працював співробітник архіву Руслан Кондратюк разом із Георгієм Мокрицьким при житті. Зараз ці документи опрацьовуються, але цінних карт, будь-яких цінних краєзнавчих документів там не виявлено", — зазначив Ігор Слобожан.

За словами краєзнавця Сергія Дехтяренка, 28 січня 2025 року в одній із житомирських бібліотек відбувся вечір пам'яті Георгія Мокрицького. Ведучим заходу був голова обласного відділення Українського товариства охорони пам'яток історії і культури Сергій Намєснік. У нього зберігаються історичні карти з архіву Георгія Мокрицького та його персональний комп'ютер із великою кількістю документів.

Сергій Дехтяренко розповів, що Георгій Мокрицький хотів книги передати у бібліотеку Житомира, а свій архів — на зберігання до Державного архіву у Житомирській області.

"Основний архів зберігається у Сергія Миколайовича Намєсніка. Наближений до Георгія Павловича Руслан Кондратюк зараз на війні. Краєзнавець Сергій Собчук останнім часом хворий і більше немає кому підняти це питання. Сам дивуюся, що вже минуло три роки, але чомусь це не вирішується. Найцінніше — це комп'ютер, де збережена вся інформація за 40 років. Там те, що Георгій Павлович напрацьовував. Окрім того, там карти Житомира, старовинні, які в одному екземплярі. Сергій Намєснік сказав, що комп'ютер перебуває на зберіганні в міській раді, але чомусь він не має до нього доступу. Весь інший архів міститься в мішках у нього на шафі", — розповів Сергій Дехтяренко.

Сергій Намєснік телефоном розповів, що зберігає частину архіву Георгія Мокрицького у себе вдома, аби згодом передати громаді Житомира.

"А куди відправити, хто візьме відповідальність за зберігання? В обласний архів пішла частина матеріалів, що Кондратюк вибрав. А Георгій Павлович заповідав це місту Житомиру. Сформована наукова рада Житомирською міською радою, виконавчим комітетом. Я — голова, а Мокрицький був членом президії. Тепер вирішується, де документи далі будуть. Я просто поклав їх у себе на зберігання. От зараз, папірець за папірцем, і буде зроблений їх опис. Я без протоколу жодного паперу не передам. Я не хочу афішувати відповідального працівника міської ради, де зараз знаходиться комп’ютер Георгія Павловича. Вважайте, що він в мене", — сказав Сергій Намєснік.

"Після смерті Георгія Павловича передали 2854 примірники книг, їх інвентаризували і зараз вони у наших міських публічних бібліотеках на вулиці Хлібній. Все, що передали, зберігається. Щодо комп'ютера, то це не відповідає дійсності, це повинно обліковуватися, на сьогоднішній момент таких даних у нас немає. У нас була зустріч із керівництвом, ми бачилися з Сергієм Намєсником. Постало питання про те, у який спосіб передати це житомирській громаді, тому що був заповіт Георгія Павловича, щоб все належало тільки житомирській громаді", — повідомила заступниця Житомирського міського голови Марія Місюрова.

Зведена сестра Георгія Мокрицького Надія Трускавецька розповіла, що рідні, з якими вона спілкувалася, не претендують на наукові архіви Георгія Мокрицького.

"Я обдзвонила всіх, з ким маю зв'язки: набрала його брата Михайла, його першу дружину. Вони сказали, що жодних претензій і ніякого бажання займатися цією справою не мають. І по другій лінії родинних зв'язків, це — племінники, діти брата Сергія, то вони все передають громаді міста Житомира, обласному архіву", — сказала Надія Трускавецька.

Кореспонденти Суспільного намагалися поспілкуватися з Оленою, дочкою Георгія Мокрицького. Жінка зараз живе за межами України. Її два номери телефонів не відповідають. Також Олена не відповіла і через мережу Facebook.

Категорія: Новини / Відео

Афіша фільмів на KINOafisha.ua.
Повна картина найважливіших новин в Україні та світі на http://ukr.net. TVgid.ua - телепрограма он-лайн.
Купити авто Nissan.

Є що додати? Чекаємо на Вашу думку в коментарях: