З багатьох історичних віх музею дата 28 жовтня обрана не випадково. Саме цього дня 1865 року тодішній генерал-губернатор Волині Михайло Чертков подарував публічній бібліотеці Житомира власну колекцію зразків місцевих гірських порід і мінералів. Це стало відправною точкою зібрання, яке постійно поповнювалося різноманітними експонатами і старожитностями з приватних і державних джерел. Невдовзі цей відділ публічної бібліотеки отримав статус музею, тривалий час ним опікувалося Товариство дослідників Волині, куди входили справжні ентузіасти – науковці, краєзнавці, етнографи, популяризатори історії і природних багатств Житомирського Полісся.
Сьогодні Житомирський обласний краєзнавчий включає цілий комплекс музейних установ в різних районах, говорить його директор Роман Насонов. Для розвитку музейної справи і переведення її на сучасні європейські рейки, зрозуміло, потрібні нові підходи: (28-Насонов) "Наша структура надзвичайно розгалужена. Всі кажуть, що музей має самостійно заробляти гроші. Але це досить складно. Це не бізнесова структура, ми маємо поєднувати і бюджетні кошти, звичайно маємо залучати спонсорів, і повинні працювати самі. Це три таких принципи, на яких ми базуємося".
Цей ювілейний рік для краєзнавчого музею в Житомирі став поворотним. Після 5-річного ремонту відкрився центральний будинок на Замковій горі, 1. Влітку запрацювали художня і етнографічна експозиції, відкрилась історична виставка періоду доби УНР, а в день святкування ювілею – виставка природнича, перлиною якої стане та сама колекція мінералів, з якої 150 років тому починався і сам музей. Питання історії, сьогодення і перспектив розвитку краєзнавства на Житомирщині винесені на засідання круглого столу в стінах музею, що також приурочено до ювілею закладу.