Село Вільшанка на Чуднівщині відсвяткувало 145-річчя » Новини Житомира

Автор: news_maker від 9-10-2017, 15:29, переглядів: 1 636

Село Вільшанка на Чуднівщині відсвяткувало 145-річчя

Єдиний в Чуднівському районі населений пункт заснований чехами, в свій час це село входило до п’ятірки найбільших чеських колоній у Житомирському повіті й було окремою адміністративною одиницею. Хоча перша документальна згадка про Вільшанку датується ще 16 століттям, за чеськими джерелами її історія бере свій початок з 1872 року. Тоді сюди прибули переселенці зі східної Чехії й на викуплених землях почали облаштовувати свої оселі. Іноземці привезли із собою книги, посуд, національний одяг, а також власну культуру обробітку землі. Вони були надзвичайно працелюбними, добрими і дуже чуйними людьми, каже жителька Вільшанки Галина Волошина, рідного дідуся якої в 1918 році саме чехи врятували від смерті:
"Дідуся і бабусю висилали з Каунаса до Сибіру. Дідусь захворів на тиф і його висадили на нашій станції для того, щоб спалити, бо тоді спалювали всіх таких хворих. Дідуся врятували чехи, котрі не дали його спалити і вилікували".

На новому місці чеські поселенці організували колективне господарство, збудували школу й клуб, спорудили цегельню, пивоварний завод, а також залізничну станцію. В 1925 році в селі Вільшанка 90 відсотків населення становили чехи, тоді тут була утворена єдина в Чуднівському районі чеська сільська рада. А в місцевій школі до 1937 року діти навчались чеською мовою. Місцева жителька, член нещодавно створеної громади "Вільшанка чеська" Ніна Розмаїта каже, що нині тут переплелись долі людей різних національностей, які продовжують традиції засновників села:
"Моя мама за національністю – чешка. Усі її рідні в 1947 році переселились з нашого села в Чехію. Ми відвідували їх, а вони приїздили до нас у гості. Хоч ми й народилися в Україні, але традиції чеського народу нам дуже близькі. Я, як нащадок чехів – переселенців, задоволена тим, що у Вільшанці створено чеську громаду. Ми вивчаємо історію своїх предків і стараємось, щоб наші діти вчили чеську мову. Діти нашого села їздили до чехів у табір на відпочинок. Наразі в селі проживає не багато чехів, однак, ми зустрічаємось, спілкуємось і прагнемо зберегти пам'ять про наше історичне коріння".

Понад 20 років тому Вільшанка вважалась промисловим центром Чуднівського району. На повну потужність тут працювало майже 30 підприємств, установ та організацій. Наразі робота більшості з них призупинена, або ж припинена повністю. Однак, не зважаючи на різні труднощі, докладається чимало зусиль для розвитку села, зокрема, соціальної сфери, каже Вільшанський сільський голова Любов Фіщук:
"Для покращання роботи нашого дитячого садка були проведені ремонти в групових кімнатах, замінено вікна й двері. Відремонтовано музичну залу, їдальню та інші приміщення. Придбано меблі, ігрові куточки й різне обладнання. Також виділено кошти для харчування учнів місцевої школи із малозабезпечених сімей, дітей учасників АТО та інших пільгових категорій. Підтримуємо і наш ФАП у питаннях придбання медикаментів, перев’язувальних матеріалів та ремонту приміщення. Здійснено ремонт даху в сільському Будинку культури, проводиться ремонт вулиць тощо".

На 145-річчя Вільшанки приїхали представники Житомирської спілки волинських чехів. Вони підготували для жителів села концертну програму, яка складалася з пісень і танців чеського народу.

Фото з сайту http://chudnivnews.in.ua/2017/10/07/3808/

Категорія: Новини / Фото

Афіша фільмів на KINOafisha.ua.
Повна картина найважливіших новин в Україні та світі на http://ukr.net. TVgid.ua - телепрограма он-лайн.
Купити авто Nissan.

Є що додати? Чекаємо на Вашу думку в коментарях: