Такі плани було озвучено керівництвом області під час відкриття триденного семінару-тренінгу з впровадження Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки. Реалізовувати Стратегію Житомирська область буде першою в Україні. Допомагатимуть їй в цьому міжнародна неурядова фундація "Lumos", заснована британською письменницею Джоан Роулінг, та канадський проект "Експертна підтримка врядування та економічного розвитку" (EDGE). У вівторок Уповноважений Президента України з прав дитини, керівництво Житомирської області та фундація "Lumos" підписали відповідний Меморандум про співпрацю. Одним із важливих аспектів Стратегії є реформування інтернатних закладів. Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба каже, що реформа має на меті вчасно виявляти проблеми сімей з дітьми і допомагати у їх вирішенні. На його думку, потрібно робити все, щоб діти жили в безпеці і благополуччі у сім'ї, а не в інтернаті.
Підтримує цю ідею і голова Житомирської облдержадміністрації Ігор Гундич. З його слів, інтернатна форма роботи вже віджила себе, довівши неефективність, як у плані навчання та підготовки своїх вихованців до життя, так і з фінансової точки зору – нині на утримання в інтернаті однієї дитини на рік витрачають більше ста тисяч гривень:
"До 2025 року всі діти мають жити в умовах, наближених до сімейних. Я не хочу сказати, що в наших інтернатних закладах так все погано, але я думаю, коли ми будемо витрачати згадані суми якось по-іншому. Коли ми дитину, наприклад, повернемо в сім'ю, батьки її заберуть і ми будемо витрачати ці кошти, допомагаючи батькам створити належні умови, зрозуміло, що ця дитина буде краще вихована і більш соціалізована".
Причому більшість коштів йде не на самих дітей, а на приміщення та оплату праці персоналу, здебільшого, технічного, додав присутній на семінарі Міністр соціальної політики України Андрій Рева:
"Утримання дитини з інвалідністю в інтернатному закладі коштує близько 7 тисяч гривень щомісяця. 80 % цих грошей спрямовуються на саму інституцію, а не на виховання і утримання дитини. І розташовані такі інституції далеко – лише в обласному центрі. Чому не організувати для таких дітей Центр денного перебування чи малюкові будиночки прямо в громадах, створивши інтегровану послугу при школах або дитсадках? Це дозволить не розривати родинні зв’язки, залишити дитину в сім'ї, а також створити додаткові робочі місця в громадах".
Відзначимо також, що Урядом ухвалено рішення щодо обмеження переліку підстав для зарахування дітей до інтернатних закладів. Загалом, на Житомирщині у 17 інтернатних закладах перебувають майже дві з половиною тисячі дітей. Причому лише 8 % з них є сиротами.