Захід пройшов, 24 березня, у Житомирському Центрі розвитку місцевого самоврядування.
Доценти кафедри екології ЖДТУ Ірина Коцюба та Олена Герасимчук, а також директор КП "Центр захисту тварин Житомирської міської ради" Олександра Мельник розповідали активним житомирянам про роздільний збір сміття, його переробку, як можна заробляти, сортуючи відходи, про тварин, які живуть у місті, та створення екологічних стежок у громадах.
Про реалії та переспективи утилізації та рекуперації відходів регіону розповідала Ірина Коцюба, кандидат технічних наук, доцент кафедри екології ЖДТУ.
Науковець повідомила, що на території України нараховується 6,5 тис. санкціонованих полігонів сміття та 35 тис. стихійних сміттєзвалищ. При цьому нормою ЄС є не більше 500 полігонів на країну. З 17 млн. сміття, що викидається в Україні щорічно, утилізується лише до 5% побутового сміття та до 30% промислового. 60% мешканців приватного сектору не мають доступу до централізованого вивезення відходів. З 4-х сміттєспалювальних заводів в Україні працює лише один – київський «Енергія», де спалюється до 25% сміття м. Києва.
Ірина Коцюба розповіла про спільні ініціативи науковців та студентів ЖДТУ щодо зменшення кількості відходів у Житомирі, впровадження роздільного збору сміття, проведення інформаційно-просвітницьких кампаній, довела важливість сортування сміття, повідомила, за якими адресами можна у Житомирі здавати на переробку відходи з пластика, скла, металу, паперу тощо. Також Ірина Коцюба переконана, що сортування сміттєвих відходів та здавання їх на переробку громадянами у відповідні пункти прийому може приносити і певний прибуток. А виховання щодо роздільного збору сміття потрібно починати вже з дитинства.
Олександра Мельник, директор КП “Центр захисту тварин” розповіла учасникам лекторію, що за даними досліджень, близько 57% українців є власниками домашніх улюбленців, 61% з яких – собаки та 79% - кішки. Із 500 000 безпритульних тварин в Україні, 70% спадково безпритульні, 15% втрачені, 5% бездоглядні власницькі. Серед головних причин безпритульності – бездоглядність власників, які просто викидають набридлих тварин, неконтрольоване розведення домашніх тварин, недостатній рівень свідомості, освіти, культури громадян, відсутність відповідної нормативно-правової бази щодо гуманного поводження з тваринами.
Житомир має проблеми щодо безпритульних тварин, але й має певні здобутки, вважає Олександра Мельник. У рамках реалізації проекту бюджету участі «Зменшення кількості безпритульних собак» були закуплені 2,5 тисячі чіпів та один сканер для ідентифікації тварин. У 2017 році було чіповано 242 собаки. Проект триває, і хто з власників має бажання чіпувати свого домашнього улюбленця, може безкоштовно це зробити звернувшись у КП «Центр захисту тварин». Також у 2017 році фахівцями комунального підприємства «Центр захисту тварин» було забезпечено відлов, стерилізацію та вакцинацію від сказу 690 тварин (396 собак та 294 кішки). Важливою є підтримка депутатським корпусом Житомирської міської ради програми «Житомир – дружнє місто для тварин» на 2018 – 2020 роки. Метою програми є комфортне та безпечне існування людини і тварини в екосистемі міста.
«Домашні улюбленці позитивно впливають на настрій людини, її психіку і є надійними друзями. Маємо поважати себе, прикладати усіх зусиль, щоб знизити рівень проблем безпритульних тварин у місті», - переконана директор КП “Центр захисту тварин”