У Житомирі відбулося відкриття творчо-виробничого хабу. Його обладнали за грантової підтримки Європейського Союзу в рамках проекту україно-білоруського проекту "Craft it! Навчися і зроби", який реалізовується на території Полісся. В фокусі проекту - розвиток народних ремесел в регіоні та стимулювання ефективної самозайнятості майстрів.
З огляду на ці акценти до Житомира переймати досвід та ознайомитися з напрацюваннями приїхали представники Державної служби зайнятості, Рівненської служби зайнятості, Міністерства освіти та науки України, Міністерства культури України та GIZ, які адмініструють проекти в рамках програми Територіальної співпраці в рамках Східного партнерства ЄС.
Нещодавно в Україні на законодавчому рівні уперше було визначено поняття "креативних індустрій", за що проголосувала Верховна Рада. А отже розвиток творчих професій отримає новий виток, імовірно вже найближчим часом будуть доповнення до класифікатора професій, а звідси - розроблені нові навчальні програми, орієнтовані на креативний сектор. Вже сьогодні в Мінкульті напрацьовують матеріали, які стануть системним підгрунтям для розвитку творчих професій і підтримки майстрів.
В приміщені хабу встановлено устаткування для роботи з деревиною, металом, гравірувальний апарат, 3Д принтер та інше. Його послугами в Житомирі майстри зможуть скористатися безкоштовно, за попереднім записом. Крім того, тут сподіваються побачити як людей з досвідом, так і молодь, яка зможе спробувати свої сили в деревообробці, роботі з верстатами, повчитися у старших колег.
Організатори зазначають, що будуть допомагати в торгівлі власними виробами на міжнародних майданчиках.
«Ми вивчили основні ремесла, характерні для регіону і прийняли рішення зосередити свою увагу на створенні хабу для тих майстрів, які працюють з деревиною. Для них ми облаштували приміщення і встановили обладнання – деревообробні пристрої, користуватися якими можна буде безкоштовно. Тут можна буде використати токарний станок по дереву. Рубанок електричний, деревообробний комбінований станок, електролобзик, дрель ударна, віброшліфмашина, дрель-гвинтокрут, 3Д-принтер, лазерний гравер, фрезерний станок, ручний інструмент для роботи з деревом. Ми розраховуємо на те, що поява такого хабу сприятиме створенню творчого середовища і стимулюватиме молодих людей вчитися, поглиблювати свої знання, відпрацьовувати уміння і займатися ремеслами. Також хаб це в першу чергу – творча лабораторія і майданчик для навчального процесу. Створення такого об'єкту сприятиме розвитку креативної економіки в регіоні та підвищенню професійності існуючих майстрів, а отже якості їхніх виробів, що є візитівкою Полісся-ремісничого», - говорить керівник Українського центру громадських ініціатив «Світло», експерт проекту «Craft it!» Антон Плаксун.
Ідея облаштування хабу зацікавила інші області Поліського регіону. Оскільки в рамках проекту передбачено фінансування для створення лише одного хабу, із Рівного та Київщини приїдуть делегації, яким цікаво вивчити організаційний бік створення такого закладу – вони готові зайнятися пошуком інвесторів для створення аналогічних осередків, але з іншим виробничим ухилом. Наприклад рівнянам близьке ковальство, а Київщина міркує над ткацьким цехом.
Варто додати, що данний проект реалізовується не тільки в Україні, а і в Білорусі, де було відкрито 2 подібних хаби.
Нагадаємо, що відкриттю хабу передувала низка тренінгів, на яких майстрів навчали презентувати свої вироби та продавати їх на міжнародних торгових поатформах, а також низка зустрічей з і школярами, під час яких діти дізналися, що ремесла це не щось застаріле, а сучасно, модно, яскраво і затребувано.