На Житомирщині вже створена мережа інклюзивно-ресурсних центрів. Так по районах області діє 29 центрів, котрі надають психолого-педагогічну допомогу та забезпечують системне кваліфіковане супроводження дітей з особливими потребами.
У місті Новограді-Волинському з вересня почав повноцінно функціонувати інклюзивно-ресурсний центр. Про це розповідає директор комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Новоград-Волинської міської ради Житомирської області Наталія Борис.
«З 3 вересня у нас повністю укомплектований штат спеціалістів. У центрі працює 5 педагогічних працівників: 2 вчителі-логопеди, 1 вчитель-дефектолог, 1 практичний психолог та 1 вчитель-реабілітолог. Ці фахівці наразі проводять комплексну оцінку кожної дитини індивідуально», - зазначає Наталія Борис.
Фахівці ІРЦ проводять комплексну оцінку з метою визначення особливих освітніх потреб дитини. За висновками цієї оцінки будуть розроблені рекомендації щодо освітньої програми, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг відповідно до потенційних можливостей дитини.
За словами Наталії Борис, фахівці центру займаються обстеженням дитини після звернення батьків до них. Наразі до ІРЦ вже звернулись 12 батьків дітей з особливими потребами.
В ІРЦ надаються послуги дітям з особливими потребами віком від 2 до 18 років. За висновками спеціалістів центру для кожної дитини надаються рекомендації стосовно занять з різними педагогами: психологом, дефектологом, реабілітологом, логопедом. Якщо дитина навчається в школі чи садочку, в якому є такі спеціалісти, то вони у навчальному закладі проводять індивідуальні заняття кожною дитиною. Якщо ж відповідних фахівців немає при певному закладі освіти, тоді в інклюзивно-ресурсному центрі надаються ці послуги. Також педагоги ІРЦ працюватимуть з дітками й на дому, якщо вони не відвідують навчальні заклади.
«Спеціалісти центру проводять заняття не лише з дітьми, але й з батьками. Надають консультативну та психологічну допомогу, проводять бесіди з батьками дітей з особливими потребами у формуванні позитивної мотивації щодо розвитку таких діток», - розповідає Наталія Борис.
Новоград-Волинський ІРЦ забезпечений меблями та технічними обладнанням. Після розроблення індивідуальних програм розвитку для кожної дитини буде закуплений необхідний дидактичний матеріал.
Довідково: комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Новоград-Волинської міської ради Житомирської розміщений в приміщенні інформаційно-методичного центру управління освіти і науки міськради. Виділене у власне користування приміщення загальною площею 67 кв. м.
З міського бюджету виділили кошти в сумі 14 тис. грн. на поточний ремонт приміщення (встановлення металопластикової конструкції), 17 тис. грн. на встановлення пандуса, 17 тис. грн. на придбання меблів. В повному обсязі освоєно субвенцію з державного бюджету в загальній сумі 113 тис. 350 грн. Зокрема, закуплено проектор, планшети (4 шт.), багатофункціональний пристрій, інтерактивний сенсорний модуль, модульні меблі (2 комплекти).