Визначити потреби кожної дитини та трансформувати перші інтернатні заклади – саме такі завдання ставлять на Житомирщині на 2019 рік у рамках реформи деінституціалізації.
Про це розповідає начальник управління освіти і науки ОДА Лариса Шевчук.
«У минулому році ми зробили дуже важливу роботу – Житомирщина першою розробила і затвердила Регіональний план реформування системи інституційного догляду і виховання дітей, провели аналіз мережі інтернатних закладів. Тепер діємо за цим планом. Плануємо, що активно долучатимуться громади і створюватимуть необхідні соціальні послуги для сімей», – зазначила Лариса Шевчук.
У 2018 році завдяки запровадженню інклюзивного навчання 872 дитини виховувалися у сім’ї та навчалися у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах.
Крім того, за інформацією служби у справах дітей ОДА, за минулий рік збільшилася кількість дітей, які виховуються у сімейних формах виховання. Так, з 2994 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського виховання, 92% виховуються у родинах. Лише 161 дитина з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, знаходиться в інтернатних закладах.
За словами Лариси Шевчук, цьогоріч Житомирщина також розпочне трансформацію інтернатних закладів.
«Зараз формуємо команду спеціалістів, які пройдуть навчання від Фундації Lumos за міжнародними стандартами. Маємо визначити для кожної дитини, чому вона опинилася в інтернаті, які послуги на місцях їй необхідно створити, щоб вона могла жити у родині, навчатися і розвиватися разом зі своїми однолітками», – розповіла начальник управління освіти і науки ОДА.
Також для кожного інтернату будуть розроблені плани розвитку і трансформації, щоб ці заклади могли продовжити роботу в напрямку надання послуг дітям та сім’ям – навчальних, реабілітаційних, виховних тощо.
Відповідно до Національної стратегії, вже у 2026 році в Україні дітей в інституціях має бути менше 0,5% від загальної кількості дитячого населення (зараз – 1,5%). А ті діти, хто за різних причин все ж залишаться в інституціях, а не в сім’ях – житимуть у невеликих установах в умовах, максимально наближених до сімейних (до 10 осіб в одному закладі).