Старовинний козацький хрест обіцяють повернути на Замкову Гору » Новини Житомира
 
 


Старовинний козацький хрест обіцяють повернути на Замкову Гору

Автор: news_maker від 21-08-2020, 13:53, переглядів: 1 384

Старовинний козацький хрест обіцяють повернути на Замкову Гору

Козацький камінний хрест, датований 17 століттям, передадуть Житомирському обласному краєзнавчому музею. Про це Суспільному розповів директор Роман Насонов. За його словами, ця камінна споруда до 2012-го року була у підвальних приміщеннях колишнього обласного музею природи.

А потім, коли приміщення забрала церква, хрест викинули.

За словами житомирського краєзнавця Геннадія Махоріна, цей козацький хрест зроблений із вапняку. І на ньому є надписи, які досі не розшифровані.

"Тут написано: Ісус Христос, далі - року Божого. Тут є літера і, мабуть, вона означала 5 чи 8. Оці дві літери ще потребують додаткового вивчення. Праворуч написано - "юс малий". До 18-го століття літера "Я" часто використовувалася і мала значення - ЯН. Хто такий був Ян, це нам теж потрібно дослідити. Прізвище тут не вказано. Цей напис – дуже цікава загадка. Для нас, краєзнавців, він дозволить відновити нову сторінку в історії нашого міста. Цей камінний хрест є свідченням отих буремних подій другої половини 17-го століття" - розповів Геннадій Махорін.

Краєзнавець впевнений, що цій історичній пам’ятці – понад 500 років. За його словами, такі хрести встановлювали на місцях поховання людей, які мали стосунок до українського козацтва.

"На місці Хресто-Воздвиженського храму колись стояла козацька церква. Ймовірно, що біля неї було поховано когось, хто героїчно загинув. Пізніше на тій території, де було поховання, зробили фундамент нової церкви, яка була збудована у 1900-му році. Очевидно, це поховання потрапило на територію фундаменту нової церкви. І лише понад 10 років тому, коли тривали роботи у підвальних приміщеннях, випадково виявили цей хрест. Потім встановили біля Хресто-Воздвиженської церкви. А потім він таємничо щез і згодом виявлений у Червоному Андрушівського району, у монастирі на задвірках. Його вдалося повернути в Житомир. Потім він знов зник. А далі за таємничих обставин з’явився у дворі обласної друкарні" - додає Геннадій Махорін.

Представник управління комунального господарства міської ради Дмитро Ярмолюк розповів, що коли приміщення музею природи передали московському патріархату, вони відмовилися від цього хреста. Сказали, що вони не знають, що це таке. Так цей хрест опинився на балансі комунального управління міської ради.

Ця кам'яна споруда останні три роки перебуває на території комунального підприємства "Зеленбуд". Тепер рішенням міськвиконкому від 19-го серпня її передадуть на зберігання до обласного краєзнавчого музею.

"Багатьом житомирянам відома історія поневірянь цього хреста. Хрест був історичною знахідкою і довго збув біля церкви. Відтак все має своє коріння. Тож, хрест має належати краєзнавчому музею. Він має і культурну цінність, і історичну. Принаймні, він повернеться на Замкову гору" - сказав директор музею Роман Насонов.

Козацький хрест планують встановити на території Магістрату після завершення його реконструкції.

Категорія: Новини / Відео

Афіша фільмів на KINOafisha.ua.
Повна картина найважливіших новин в Україні та світі на http://ukr.net. TVgid.ua - телепрограма он-лайн.
Купити авто Nissan.

Є що додати? Чекаємо на Вашу думку в коментарях: