Чергове виїзне засідання обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу пройшло в Червоноармійському районі. Одразу зауважимо, що приймаюча сторона була відзначена членами ради, як район, де профільним питанням приділяється багато уваги, і, відповідно, показники мають позитивну динаміку. Засідання ради проходило на базі Вацлавпольської гімназії. Тематичний просвітницький захід представили старшокласники цього навчального закладу. В літературно-музичної композиції юнаки та дівчата розповіли про небезпеку ВІЛ-інфекції, глобальні масштаби розповсюдження СНІДу в світі та Україні, шляхи протидії поширенню ВІЛ-інфекції, розкрили проблему толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних людей в суспільстві.
У ході засідання координаційної ради в центрі уваги було питання організації та виконання протитуберкульозних заходів в 7 районах області (Володасько-Волинському, Червоноармійському, Черняхівському, Малинському, Радомишльському, Баранівському та Романівському). Також було проаналізовано, який вплив мають регіональні ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу на поліпшення епідемічної ситуації. Найбільш проблемною визнали ситуацію в Радомишльському районі, де наразі найнижчий показник ефективності лікування хворих на туберкульоз – 25%, тоді як середній по області сягає 70%. Тому й смертність від туберкульозу в районі найвища. Відтак, рада прийняла рішення вжити екстраординарних заходів щодо організації термінового флюорографічного обстеження населення Радомишльського району. Для цього, зокрема, буде максимально задіяний парк пересувних флюорографічних лабораторій.
На засіданні піднімалися загальні для усіх регіонів області проблемні питання. Серед них своєчасне і обов'язкове обстеження громадян, які повернулися з місць позбавлення волі, забезпечення профілактичної терапії для зменшення ризику передачі ВІЛ від інфікованої матері до новонародженої дитини. З цього приводу головний лікар центру боротьби зі СНІДом Юрій Галінський наголосив, що якісно проведене лікування дає високий результат: на Житомирщині із 700 малят, що народилися у віл-інфікованих матерів, діагноз віл-інфекція підтвердився лише у 40 дітей.
Роботу чергового засідання обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу підсумував очильник ради, заступник голови Житомирської облдержадміністрації з гуманітарних питань Ярослав Долгих:
"У нас ця проблема, що стосується поширення і туберкульозу і ВІЛ-інфекції, в області залишається актуальною. Тому такі заходи ми будемо і надалі проводити. Тут у нас не було такої парадної звітності. Розмова носила абсолютно конкретний характер. Ми намітили абсолютно конкретні заходи, які будемо обов'язково виконувати і контролювати те, що виконується на місцях. Більше того. Дуже приємно, що є такі речі, які можна запозичувати в якості досвіду. Те, що ми побачили в Червоноармійському районі і в Вацлавпольській гімназії, будемо поширювати на всю область. Зокрема, та презентація, що ми бачили на початку заходу, достойна того, щоб її бачили і в інших навчальних закладах".
Роботу, що проводиться в області з протидії поширенню туберкульозу проаналізував начальник департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Олександр Торбас:"Якщо порівняти з минулими роками, то в нас показники по туберкульозу почали динамічно зменшуватися, це вже гарний показник. Маємо гарну базу: обласний протитуберкульозний диспансер, два санаторія протитуберкульозних, один для дорослих і один для дітей. Стовідсотково забезпечені ці заклади по державній програмі медикаментами і стовідсотково по нормативам вони забезпечені за кошти обласного бюджету харчуванням. Звичайно, є проблеми. Кадрове забезпечення цих протитуберкульозних служб дуже низьке. У нас близько 50% укомплектованість лікарями фтізіатричної служби. Це, звичайно, мало".
Олександр Торбас також відмітив, що на останній сесії обласної ради депутатами затверджена цільова обласна Програма (на період до 2016 року) по боротьбі з туберкульозом, яка передбачає впровадження та фінансування цілого комплексу заходів профілактичного, лікувального характеру а також відповідну просвітницьку та соціальну роботу.