Новий принцип інвестування вітчизняних енергосервісних компаній в енергозбереження розглядали учасники спеціалізованого семінару-наради в Житомирі. Сьогодні для утеплення всіх об’єктів бюджетної сфери України потрібно від 5 мільярдів євро. У держави таких коштів немає, а тому шукають інші шляхи рішення проблеми. І один з них – інвестиції енергосервісних компаній. Головна мета зібрання в Житомирі полягала в тому, щоб роз’яснити учасникам механізм енергосервісу в бюджетній сфері, тобто яким чином бюджетні установи можуть, співпрацюючи з енергосервісними компаніями, провести утеплення об’єктів та в перспективі зменшити свої витрати на енергоресурси: "Енергосервісна компанія заходить чи то в школу, чи то в дитячий садок, який є бюджетним, встановлює там, наприклад, лічильник, індивідуальний тепловий пункт, утеплює, зменшує споживання, електрики, газу, тепла. І за рахунок того, що школа починає менше платити за енергетичні ресурси, ця різниця йде на те, щоб школа залишила частину коштів для себе і енергосервісна компанія-інвестор теж повернула свої кошти. за таким механізмом працює Європа та Америка", – пояснював керівникам міст та районів області, органів місцевого самоврядування, розпорядникам бюджетних коштів під час семінару голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук. Він наголосив, що енергосервісну компанію замовник обиратиме сам в ході тендеру, і важливо донести до адміністрації кожної державної установи механізм такого відбору, як обрати найвигідніший варіант.
Для України така справа нова, як для бюджетників, так і для самих інвесторів, каже Сергій Савчук, а тому в цьому році планують запровадити лише пілотні проекти для визначення їх доцільності: "Ми плануємо в цьому році максимально швидко зробити хоча би по одному пілотному проекту в кожному районі кожної області. Якщо інвестор побачить, що є добра воля органів місцевого самоврядування, є повернення інвестицій для інвестора, то ми вважаємо що на наступний рік буде захід інвестора набагато більше і швидше, оскільки вони бачать, що в цьому можна заробляти. Ми плануємо, що за 3-4 роки бюджетна сфера у нас буде охоплена подібними енергосервісними контрактами".
Робота з енергозбереження в області ведеться вже два з половиною роки. Утеплення бюджетних об’єктів проходить за рахунок коштів з державного Фонду регіонального розвитку. З енергосервісними компаніями на Житомирщині ще не працювали, констатує перший заступник голови облради Володимир Ширма: "Ми до цього не знали про такі компанії, а сьогодні Закон дозволяє, щоб приватний бізнес брав у цьому участь. Зараз ми розраховуємо на бюджетні гроші та гроші населення, а коли свої кошти вкладе приватний бізнес, то це може стати серйозним поштовхом до зменшення споживання енергоносіїв".
Ознайомчі семінари-наради з термомодернізації наразі проходять в різних регіонах України.