Про це розповіла голова обласної молодіжної творчої спілки художників та мистецтвознавців Інна Величко. Йдеться про реконструкцію унікальних предметів трипільської культури, так званих "трипільських біноклів":
"Таких біноклів немає в жодній цивілізації світу. Їхнє призначення остаточно ніхто не довів, але більшість науковців схиляються до думки, що вони використовувалися для ритуальних якихось цілей. Їх знайдено дуже багато і це, можна так сказати, є візиткою трипільської культури. Вони мають різну форму, вони мають різний розпис або взагалі без розпису. І ми вирішили відтворити ці біноклі".
Розпочали цю роботу житомирські митці під керівництвом майстрині Людмили Смолякової – засновниці нового напрямку в українському мистецтві, реконструкції трипільської кераміки. За словами Інни Величко, у доробку Людмили Смолякової – колекція з понад трьох тисяч експонатів-реконструкцій. І у Житомирі триває робота по створенню нової колекції:
"Вже більше десятка біноклів зліплені. Зараз вони сушаться, потім будуть випалюватися. Це буде єдина колекція в Україні, якою, мабуть, буде пишатися Житомирська область. Перша її презентація буде у 2017 році, можливо, навесні. Можливо, ще навіть не буде випалу, але вже можна буде побачити цю колекцію. Вона буде, напевно, в Домі української культури".
Серед перших експонатів майбутньої колекції – трипільський бінокль, виліплений народним художником України Юрієм Камишним за ескізом нашого земляка Олега Ольжича, чиїм основним науковим інтересом як дослідника-археолога була саме "культура мальованої кераміки", як називали на початку ХХ століття трипільську культуру.