Житомирський музей Святослава Ріхтера, що носить звання народного, - єдиний в Україні. Тут зібрано матеріали про життя і творчість знаменитого піаніста, унікальні архівні документи, особисті речі Святослава Ріхтера, створено наукову концепцію подальшого розвитку і функціонування музею. У закладі проводяться екскурсії та творчі зустрічі з відомими музикантами та гостями міста, тут можна дізнатися про маловідомі факти з життя видатного митця.
Музей функціонує у стінах житомирської музичної школи №2, яка з 2010 року носить ім’я Святослава Ріхтера. В березні 2015 року до 100-річчя від дня народження нашого геніального земляка тут було відкрито музей «Кімната пам’яті Святослава Ріхтера», а з грудня 2018 року заклад, де зібрано унікальну в Україні експозицію, носить ім’я народного.
Школою було видано фотоальбом «До 100-річчя знаменитого земляка», в якому містяться фото про життя школи, досягнення її вихованців та фото Святослава Ріхтера, його родини, етапи творчого шляху.
Про періоди життя, коли митець перебував у Житомирі можна дізнатися з книги «Землякам про Святослава Ріхтера», авторкою якої є співробітниця музею Алла Рябцова.
«В цій книзі описані події життя Святослава Ріхтера від його народження, коли він проживав у Житомирі, а також період, коли, проживаючи в Одесі, в п’ятнадцятирічному віці приїздив до своїх родичів в Житомир. До речі, так сталося, що Алла Григорівна проживає в тому ж будинку, в якому жила родина Москальових. З 90-х років вона збирала матеріали про Святослава Ріхтера, і у 2012 році книга побачила світ», - розповідає Людмила Кочевенко, директорка Музичної школи №2.
В стінах музею побував всесвітньо відомий французький кінорежисер Бруно Монсенжон, який зняв фільм «Ріхтер Нескорений». Цей фільм - найбільш повна і достовірна біографія знаменитого музиканта, позаяк тільки Бруно Ріхтер дав згоду на зйомку, і тільки з ним відверто говорив про себе.
«Годин п’ять всесвітньо відомий режисер не виходив з музею, побував він і біля могил родичів Святослава Ріхтера…Тоді також пройшла міжнародна конференція, і це була велика подія для Житомира…», - ділиться спогадами пані Людмила.
Відмітимо також, що музейні експонати розповідають не тільки про нашого земляка як геніального музиканта: тут можна пізнати Ріхтера як талановитого художника. Мистецтвознавці відмічають: якби митець не став піаністом, він міг би стати всесвітньо відомим художником, позаяк мав неабиякий талант до малювання.
До прикладу, у музеї представлена картина під назвою «На дачі» - єдина живописна робота у музейній колекції, яка написана олією. Здебільшого як художній матеріал для створення картин митець використовував пастель. На унікальній роботі олією зображено літній пейзаж та дачу Святослава Ріхтера на р. Ока поблизу м. Таруса - улюблене місце відпочинку митця. Зі слів співробітників, цю цінну живописну роботу отримав музей в подарунок від доньки відомого піаніста Йосифа Ельгісера Вікторія Тучинська у грудні 2019 року.
Наразі під час відпускної кампанії музей працює за попередньою домовленістю. Всім, хто бажає відвідати Народний музей Святослава Ріхтера, надаємо контактний номер телефону для запису на екскурсію – 0936087428 – Людмила Іванівна Кочевенко, директорка Музичної школи №2 імені Святослава Ріхтера.